top of page

Si se kdaj vprašal zakaj prihaja do toliko nesreč pri letenju? Ni krivo le slabo vreme ali smola, v več kot 70% primerov je za nesrečo kriva lenoba. Tako je, nesreče po navadi povzroči neočiščena ali poškodovana metla. Z namenom, da preprečimo čim več letalskih nesreč, bomo danes spoznali kako pravilno negujemo in vzdržujemo metle.

Nega in vzdrževanje metel

 

Sama nega in skrb vzdrževanja metle nista zahtevni in zamudni, če ju opravljamo sproti. To pomeni, da metlo pred in po vsakem poletu temeljito pregledamo in po poletu tudi ustrezno negujemo – da takoj zloščimo ročaj in pokrtačimo ščetine. Drugače se nam umazanija nabira na metli, kar posledično pomeni veliko več dela s čiščenjem.

 

Kompleti za vzdrževanje

Poznamo tri različne komplete za vzdrževanje metel.

 

Prvi je osnoven komplet, ki ga dobimo poleg kupljene metle. Vsebuje le osnovnih pet pripomočkov, torej brusilec in mazilo za ročaj, škarjice in krtačo za ščetine ter gel za čiščenje ročaja.

 

Drugi je profesionalni komplet, ki je namenjen za nekoliko bolj kvalitetno nego metel. Prodajalci ga priporočajo predvsem za tiste, ki metle uporabljajo vsakodnevno. Poleg osnovnih pripomočkov, ki so veliko bolj kakovostni od tistih, ki jih prejmemo poleg metle, vsebuje tudi kapljice za obnavljanje ščetin ter vosek za loščenje ročaja.

 

Nazadnje prodajajo tudi športni komplet, ki je namenjen negi quidditch metel. Takšne metle potrebujejo posebno nego, saj morajo biti za tekmo dobro pripravljene. Takšen komplet poleg kakovostnih osnovnih pripomočkov vsebuje tudi kapljice za obnavljanje ščetin, poseben vosek za ročaj, ki poskrbi da nam roke ne zdrsnejo z ročaja in raztopino oz. napoj za takojšnjo obnovo metle.

 

Vsi pripomočki so pospravljeni v manjši zaboj, ki je vodoodporen in popolnoma zatesnjen. Pomembno je, da pripomočke vsakič po uporabi dobro zapremo in jih položimo v zaboj. Nekateri se lahko ob napačnem shranjevanju (med to spadajo napačna temperatura, preveč svetlobe, vlaga itd.) uničijo oz. pokvarijo. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posebni pripomočki

 

KAPLJICE ZA OBNAVLJANJE ŠČETIN

Kapljice za obnavljanje ščetin so prozorne kapljice,

narejene iz zmajeve krvi in smrklja gorskih velikanov.

Ker je zmajeva kri težko dobljiva, so kapljice zelo drage.

Uporabimo jih po striženju ščetin in sicer tako, da nakapljamo

nekaj kapljic na konce odrezanih ali prirezanih ščetin.

Kapljice imajo takšen učinek, da pospešijo rast ščetin,

hkrati pa jih krepijo, obnavljajo in preprečujejo poškodbe.

Dobimo jih v profesionalnem in športnem kompletu,

lahko pa jih kupimo tudi posebej. Kapljice so ene izmed najbolj

uporabnih pripomočkov za vzdrževanje.

 

 

VOSEK ZA LOŠČENJE ROČAJA

Vosek za loščenje ročaja je poseben pripomoček, izdelan iz medu,

ki ga pridelujejo čebele. Čebela je žival, ki jo najdemo v bunkeljskem svetu, tam so zelo pogoste.

Medu dodajo tudi vilinski prah in le nekaj kapljic nim (neem) olja.

Vosek uporabljamo za loščenje oz. voskanje ročaja. Ročaj tako postane

bolj odporen proti vsem poškodbam.

Uporabimo ga čisto na koncu nege metle. Nikoli pa ga ne smemo uporabiti

manj kot tri ure pred poletom, saj se vosek še ne bo posušil, zato bo ročaj

spolzek. Vosek vsebuje komplet profesionalne nege metle,

prodajajo pa ga tudi posebej. 

 

 

 

 

RAZTOPINA ZA TAKOJŠNJO OBNOVO METLE

Raztopina za takojšnjo obnovo metle je razmeroma nov pripomoček, saj se ga uporablja šele zadnje desetletje. Skratka, gre za zelo drago raztopino, ki jo uporabljamo za obnovitev in popravo metle. Uporabimo jo le v skrajni sili, na primer, pred tekmo quidditcha, saj metlo nujno potrebujemo. Nekaj kapljic raztopine nakapljamo na poškodovano mesto na ročaju  Raztopina bo popravila poškodbo metle, vendar ne za vedno. Po končani tekmi jo moramo odnesti na popravilo.

Raztopina se izdeluje iz v soku s pijavkami namočene rdeče mire (dišeče smole), podganinega žolča in nohtov ruskega zmaja. Raztopina je zelo draga, kupijo pa jo lahko le profesionalni quidditch igralci, tako kot tudi športne komplete za vzdrževanje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postopek negovanja

Metlo moramo negovati po pravilnih postopkih. Po poletu jo najprej temeljito očistimo z gelom za čiščenje in priloženo krpico. Pazimo, da smo z metlo nežni in je ne drgnemo. Po potrebi ročaj tudi pobrusimo, vsekakor pa ga premažemo z mazilom. Nato so na vrsti ščetine. Uničene ščetine porežemo. Pri tem moramo biti res natančni in odrezati samo ščetine, ki so uničene. Nanje kapnemo kapljice za obnavljanje (če jih imamo na voljo). Nazadnje jih še počešemo. Na koncu lahko ročaj premažemo z voskom, ki bo metlo obvaroval pred poškodbami.

Pred poletom ne pozabite ponovno preveriti, če je metla poškodovan

 

Prednosti negovanja

Pomembno je, da se negovanja in vzdrževanja metel lotimo resno, saj lahko neprimerno negovanje vpliva na naše življenje.

Raziskave, ki so jih izpeljali na IZLLZ (Inštitut za letenje in letalske zadeve) so pokazale, da je finančno bolj ugodno, če metle sproti negujemo. Stroški popravila so vsekakor večji kot pa stroški vzdrževanja.

 

S tem tudi zaključujem današnjo lekcijo. Upam, da ti je bila všeč. Ne pozabi narediti domače naloge, tokrat pa je prvič letos na voljo tudi dodatna domača naloga.

bottom of page